Lovas huszárok és ágyúdörgés – Megelevenedett a történelem és újra csatatérré változott az Árvízi Emlékpark melletti terület a Zsolcai csata 175. évfordulóján Felsőzsolcán.
Július 25-én egész napos programsorozattal várták az érdeklődőket a Zsolcai Csata és a már méltán hungarikummá vált magyar huszárok múltja és hőstettei előtt tisztelegve a jubileum alkalmával. A rendezvénysorozat a Bárczay-kastélyban rendezett Történész konferenciával kezdődött, melyen Szarka Tamás, Felsőzsolca Város polgármestere köszöntötte a résztvevőket, majd Papp Ferenc megnyitó beszédét követően a Felsőzsolcai Szent István Katolikus Általános Iskola igazgatója, Putz József tartott előadást a győztes Zsolcai csata és az elesett áldozatok tiszteletére 1867-ben – mint kiderült Magyarországon elsőként – épített emlékműről.
A három részből álló konferencián az 1848/49-es szabadságharc témakörében történelmi előadásokat hallhattak Bodnár Tamás főlevéltárostól, a Magyar Nemzeti Levéltár B.-A.-Z. Vármegyei Levéltára igazgatóhelyettesétől, aki az 1848-49-es szabadságharc megyénkben megtalálható levéltári forrásait mutatta be, Prof. Dr. Bona Gábor történésztől, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum nyugalmazott igazgatójától, aki a Zsolcai csata előzményeiről és körülményeiről szóló előadásában a Zsolcai csata végső kimenetelének következményeit is részletezte. Gózon Lajos zsolcai hőstettéről, a csatában végrehajtott cselekedeteiről, valamint a csatákról, amikben részt vett, és amikért a háborús hős alezredesi kinevezést is kapott, Prof. Dr. Hermann Róbert, Széchenyi-díjas történész számolt be.
Hazag Ádám történész-muzeológus szemléletes előadása során mutatta be a Herman Ottó Múzeum korhű fegyvereit az érdeklődők részére a kastélyban, majd a délután folyamán a csatatéren is megtekinthették, megfoghatták a fegyvereket a látogatók.
Varga Zoltán, a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály I. Huszárszázad századparancsnoka részleteiben taglalta a Huszárszázad történetét, feladatrendszerét. Ismertette a díszelgési feladatok rendszerét, annak folyamatait és típusait, többek közt beszámolt az államfői fogadások és rendezvények díszelgő biztosításáról, és megtudtuk, hogy ma már bemutatókon és versenyeken is részt vesznek.
A konferenciával párhuzamosan, délelőtt 11 órától Honvédségi bemutató és tábor várta a látogatókat az Árvízi Emlékpark melletti területen, ahol a huszárok által megelevenedett a történelem és újra csatatérré változott a helyszín. A lovas és tűzérségi bemutató közelebb hozta a 175 éve zajlott Zsolcai csata hangulatát, míg a Magyar Honvédség és a hagyományőrző csoportok kiállított első- és második világháborús járművei és fegyverei kézzelfoghatóvá tették a történelmi eseményeket.
Az Ünnepi megemlékezésre 17 órakor került sor a Hősök terén. Szarka Tamás polgármester ünnepi beszédében elmondta, mennyire fontos emlékezni a Zsolcai csata honvédjeire, tisztelegni hőstetteik előtt, hiszen nélkülük biztosan nem létezne ilyen formában a lakosság és a város. Köszönetét fejezte ki a Magyar Honvédség és a hagyományőrzők részére, akik lehetővé tették a méltó módon történő emlékezést a jubileumi évfordulón.
– A zsolcai ütközet volt az egyik utolsó felvillanása a honvédsereg vitézségének. Arra a katonai teljesítményre, amit ezek a rövid szolgálati idővel rendelkező, sok esetben csak szükségszerűen felfegyverzett, felszerelt honvédek elértek, joggal lehetünk büszkék valamennyien 175 év múltán, és szerintem kétszer, vagy háromszor 175 év múlva is, ezért is fontos, hogy emlékezzünk rájuk, és ezért is fontos, hogy az utódok is emlékezzenek rájuk – emelte ki beszédében Prof. Dr. Hermann Róbert, Széchenyi-díjas történész.
A műsort koszorúzás követte, mely során az önkormányzat, az intézmények és egyesületek, elhelyezték az emlékezés virágait az 1867-ben épített, majd 1948-ban az út közelsége miatt, és 1999-ben állag megóvás okán áthelyezett, így ma már végleges helyét elfoglaló emlékműnél.
A Hősök terén egész nap megtekinthető volt a Bukta László által összeállított, Felsőzsolca Város Önkormányzata és a Magyar Honvédség tulajdonát képező 175 évet felölelő kiállítás, melyet a későbbiekben a Bárczay-kastélyban megtekinthetővé tesznek.
A megemlékezésen közreműködött a díszőrséget álló B.A.Z. Megyei Huszár és Lovas Hagyományőrző Egyesület, a Felsőzsolcai Rozmaring Női Népdalkör és a Felsőzsolcai Férfi népdalkör, majd a megemlékezést követően a gyermekek a Huszár század interaktív gyermekműsorában vehettek részt.