Fotó: Kovács Dávid
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény előírja, hogy a képviselő-testület évente legalább egyszer előre meghirdetett közmeghallgatást tart, amelyen a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket és javaslatot tehetnek. Az idei évben erre november 28. napján került sor a Rendezvények Házában. A közmeghallgatás a lakosság aktív részvételével zajlott.
A közmeghallgatáson prezentáció keretében Szarka Tamás polgármester részletesen ismertette az Önkormányzat idei évi gazdálkodásával, a pályázatokkal, a települési támogatásokkal kapcsolatos adatokat, valamint összefoglalta a városunkban megrendezett programokat, rendezvényeket. Az Önkormányzat 2024. évi költségvetésében költségvetési bevételként tervezett 2 031 millió forintot eredeti előirányzat napjainkig 2 069 millió forintra növekedett. A változást többek között két elnyert pályázat eredményezte: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. „Testvértelepülési programok” és a „Tisztítsuk meg az országot II.”. Kedvezően alakultak az adóbevételek is, különösen a helyi iparűzési adó. 2024. évben költségvetési kiadások tekintetében 2 102 millió forint lett eredeti előirányzatként betervezve.
– Büszke vagyok arra, hogy a támogatások körét évről-évre tudjuk bővíteni, a támogatások összegét pedig növelni. Az idei költségvetési rendeletben 10 olyan tétel szerepel, amelyek a lakosság támogatását szolgálják: települési támogatás, 65 év felettiek támogatása, középfokú iskolások támogatása, fogyatékossági támogatása, fiatalok nyelvvizsga megszerzéséhez nyújtott támogatás, születési támogatás, első osztályos tanulók részére iskolakezdési csomag, szépkorúak jubileumi köszöntése, ezüstvasárnapi ebéd, albérleti támogatás. – emelte ki a polgármester, aki ismertette, további kiadásként jelenik meg a szolidaritási hozzájárulás a központi költségvetés részére, amellyel a gyengébb jövedelemtermelő önkormányzatok támogatásához járul hozzá. 2024. évben a Képviselő-testület a takarékos és ésszerű gazdálkodást helyezte előtérbe.
A pályázatok vonatkozásában elmondta, hogy a legnagyobb projekt a bölcsőde építése volt, melynek átadására 2024. május 31-én került sor, 2024. szeptember 20-án pedig a működési engedélyt is megkapták. Most már teljes létszámmal működik a bölcsőde. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott projekt keretein belül az erdélyi testvértelepülésünkre, Nyikómalomfalvára látogathattak el felsőzsolcai diákok, valamint nyikómalomfalvi diákokat láttak vendégül a felsőzsolcai családok. A „Tisztítsuk meg az országot II.” pályázat keretében illegális hulladéklerakók felszámolására és 5 db közterületi térfelügyeleti kamera felszerelésére kerül sor, amely jelenleg engedélyezési és kivitelezési szakaszban tart. Két TOP_PLUSZ projekt zajlik a szegregátumban élők helyzetének komplex kezelésére, amelyek egymással összefüggenek. Az egyik a közösségi élet javításában, a másik pedig a lakhatás biztosításában, a lakhatási körülmények javításában hivatott előrelépni a településen. Még egy TOP_PLUSZ pályázat van, a „Csapadékvíz-elvezetés fejlesztése Felsőzsolcán”, amely kapcsán a vízjogi engedélyt megkapta az önkormányzat. Hamarosan megindul a közbeszerzési eljárás, remélhetőleg tavasszal elkezdődnek a kivitelezési munkák.
Ezt követően ismertette a települési támogatások rendszerét, a kifizetett támogatási összegeket. A 65 éven felüliek támogatása, a középiskolások támogatása, a fogyatékossági támogatás összege 2024. évben megemelésre került. Új elemként került bevezetésre az albérleti támogatás és az egyedülálló 65 év felettiek részére hulladékszállítási díj támogatás.
Szarka Tamás polgármester elmondta, hogy Felsőzsolca városa számos színvonalas rendezvényt és méltó megemlékezést szervezett. A megvalósult rendezvényeket havi bontásban ismertette. Kiemelte, hogy év elején Újévi Koncertet tartott a Miskolci Szimfonikus Zenekar, ami olyan jól sikerült, hogy 2025-ben is megrendezésre kerül. A felsőzsolcai vállalkozók számára Vállalkozói Fórumot tartottak, ahol szakmai előadásokat hallhattak a résztvevők. Munkába állt az első forgó kotró rakodógép a Városüzemeltető Központnál, ami nagyban megkönnyíti bizonyos munkák elvégzését. Az önkormányzat folytatta a fásítási programot, az „életfa” programot. Megnyílt a Sajtbolt, ahol elkezdték a helyi sajtok értékesítését, mely jelenleg – az ellési időszak alatt – szünetel. A Szent István utcai óvoda elé jelzőlámpa került kihelyezésre, amely nyomógombbal ad zöld utat a gyalogosok számára, egy érzékelő segítségével pedig a gyorshajtókat megállásra kényszeríti. Megalakult az Értéktár Bizottság, melynek célja a település értékeinek bemutatása. Az évben kerékpáros túrát szervezett az önkormányzat, valamint a nyári táborok is megszervezésre kerültek, amelyek kapcsán köszönetét fejezte ki az alpolgármesterek részére szerepvállalásukért. Folytatták az ivóvíz rekonstrukciós projektet, idén a Sport utcához értek. Az Idősek Napjára szervezett rendezvénynek több, mint 300 fő résztvevője volt. Új játékelemek érkeztek az óvodába 15 millió forint értékben. A közbiztonság fejlesztésével kapcsolatban kiemelendő, hogy az Önkormányzat és a Rendőrség között újabb együttműködési megállapodás megkötésére került sor 4 millió forint értékben. Ez fokozottabb rendőri jelenlétet fog eredményezni. Az önkormányzat szeretné bővíteni a közterületi kamerarendszert is. A Városüzemeltető Központ folyamatosan végzi a padka- és járdamunkálatokat.
A közmeghallgatásra előzetesen egy polgár nyújtotta be írásos kérdéseit, amelyet a polgármester ismertetett és a helyszínen megválaszolt.
A helyszínen a lakosság által feltett kérdések nagyrészt a köztemetőre, a közlekedésre, a településen átmenő forgalomra, az utak és járdák karbantartására, valamint a hulladékszállításra vonatkoztak.