Fotó: Takács József
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából megemlékezést és koszorúzást tartottak Felsőzsolcán az 56-os hősök előtt tisztelegve.
Délelőtt 10:00 órakor vette kezdetét az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés Felsőzsolcán. Szarka Tamás, Felsőzsolca Város polgármestere ünnepi beszédében felidézte az 56-os események helyi történésit és kiemelte, hogy Felsőzsolcán több család is őrzi az 1956-os történések emlékeit, és október 23-a közeledtével minden évben felidézi ezeket az emlékező közösség.
– Fontos, hogy tudjuk, miért kell eljöjjünk a Kegyeleti parkban elhelyezett emlékműhöz, és miért elengedhetetlen, hogy az emlékező közösség tagjai legyünk. –
A forradalomra és a szabadságharca emlékezve Csöbör Katalin országgyűlési képviselő beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy bár számos viszontagságos időszakot kellett átélnie a nemzetnek, az elnyomók ma már nem léteznek, Mi magyarok viszont igen.
A megemlékezésen Ötvös Éva előadásában elhangzott Buda Ferenc – Rend című verse, közreműködött a Csomasz Tóth Kálmán Református Művészeti Alapiskola Felsőzsolcai Tagintézményének Rézfúvós Kamaracsoportja, valamint a Rozmaring Női népdalkör és a Felsőzsolcai Férfi Népdalkör.
Az ünnepi műsor végén a résztvevők a főhajtás mellett elhelyezték koszorúikat az 56’-os emlékműnél, mely mindazok emlékét őrzi, akik hősként vettek részt az 1956-os szabadságharcban. Felsőzsolca Város Önkormányzata nevében Szarka Tamás polgármester és Csöbör Katalin országgyűlési képviselő helyezte el az emlékezés virágait, majd az intézmények vezetői és civilszervezetek képviselői koszorúzták meg az emlékművet.
Felsőzsolca Város Önkormányzata megemlékezését, a hagyományos Turul futás követte, majd 12:00 órakor Déli harangszóval vette kezdetét a négy település – Arnót, Felsőzsolca, Onga, Szikszó – Szikszói dombon álló Turul Emlékműnél rendezett megemlékezése, ahol a négy település polgármesterei koszorút helyeztek el a hősök tiszteletére. Az ünnepi megemlékezések alkalmával több generáció egyszerre emlékezett a 68 évvel ezelőtt történtekre, olyanok is, akik még ellenforradalomként tanultak az eseményekről, és olyanok is, akik már a történelmi tényeknek megfelelően ismerhették meg a forradalom és szabadságharc eseményeit.