Skip to content

A pirotechnikai termékek használatának szabályai

Fotó: Illusztráció

Facebook

Az óév búcsúztatásához és az új év köszöntéséhez kapcsolódó zajos és nem veszélytelen pirotechnikai termékek közeli használatának apropóján érdemes felfrissíteni a tevékenységre vonatkozó jogszabályi előírásokat. Fontos tudnunk, hogy mely kategóriába tartozó tűzijátékot birtokolhatjuk és használhatjuk fel legálisan, ezekről tájékoztat Dr. Kakas Zoltán hatósági osztályvezető.

A pirotechnikai terméket annak kockázati szintje, valamint jellemzői (nettó hatóanyag-tartalom, biztonsági távolság, zajszint) alapján különböző osztályokba sorolja a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet.

A szórakoztató célra szánt pirotechnikai – összefoglaló néven tűzijáték – termékek első osztályát képezik a nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel járó, akár lakásban is használható eszközök (pl. tortagyertya, recsegő, lepke, durranó-borsó). A második osztályba tartoznak az alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel járó, de a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szánt termékek (pl. római gyertya, röppentyű, tűzforgó, vezető-pálcás rakéta, szikraszökőkút, vulkán). A harmadik osztályba sorolt termékek közepes kockázattal járnak, a szabadban lévő nagy, nyílt területen való használatra szánták, amelyek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre (pl. magas hatóanyag-tartalmú rakéták). A negyedik osztályt a nagy kockázattal járó, kizárólag pirotechnikus által használható és kezelhető termékek képezik, amelyek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.

Az 1. osztályba tartozó pirotechnikai termékeket egy időben összesen 1 kg nettó hatóanyag-tartalomig már a 14. életévüket betöltött személyek is megvásárolhatják, birtokolhatják, és az év bármely időszakában akár fel is használhatják. E termékeket a 14. életév alattiak csak nagykorú személy felügyelete mellett használhatják fel.

A 2. osztályba tartozó tűzijáték megvásárlásához, birtoklásához, a 16. életév betöltése szükséges. Ezek egy időben összesen 1 kg hatóanyag-tartalomig tárolhatók, és a használati útmutatóban foglaltak szerint – egész évben – legálisan felhasználhatók. A 16. év alattiak szintén csak nagykorú személy felügyelete mellett használhatják e kategóriába tartozó tűzijátékokat.

A 3. osztályba tartozó tűzijátékot csak nagykorú személyek vásárolhatják kizárólag december 28. és 31. között, 3 kg nettó hatóanyagtartalom mértékig. A termék magyar nyelvű használati és kezelési útmutatójának tartalmaznia kell a magánszemély általi engedélyhez nem kötött felhasználhatóság időtartamát, amely december 31-én 18.00 órától, a rá következő újév napja 6.00 óráig tart. A fel nem használt vagy hibás, 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak visszaszállítani, aki ezt köteles térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni. A leírt termékek szabályosan csak engedéllyel rendelkező kereskedőtől szerezhetők be.

Egyik osztályba sem sorolható be a petárda, amely csak nagy hanghatást kelt, azonban rendkívül balesetveszélyes. Annak bármilyen célú használata egész évben tilos, illetve még a birtoklása is szabálysértési szankciót, akár 150 ezer forint pénzbírság kiszabását vonhatja maga után.

A szabálysértési törvény rendelkezése alapján, aki a pirotechnikai termékek előállítására, forgalmára, tárolására, szállítására, felhasználására, megsemmisítésére, birtoklására vonatkozó előírásokat megszegi, százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A közterület-felügyelő a helyszínen ötvenezer forint bírságot szabhat ki.

Bármely időszakban való felhasználás során javasolt a következők figyelembevétele:

  • felhasználás előtt tájékoztassuk a lehető legszélesebb környezetünket,
  • házi kedvenceinket a felhasználás idején tartsuk zárt helyen,
  • használat során fokozottan figyeljünk a magunk és mások testi épségére, vagyontárgyaira.