Skip to content

Látogatható a Katonahőseink nagy pillanatai című kiállítás a Bárczay-kastélyban

Fotó: Kovács Dávid

Facebook

Már látogatható a Katonahőseink nagy pillanatai című kiállítás Felsőzsolcán, ahol az érdeklődők betekintést nyerhetnek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint az első és második világháború fontosabb eseményeibe. A vándorkiállítás első állomásaként a Bárczay-kastélyban tekinthetik meg a magángyűjtők anyagait is bemutató tárlatot a történelem szerelmesei, a diákok pedig rendhagyó történelem óra keretében katonai bemutatóval egybekötve mélyíthetik el tudásukat december 2-ig.

November 4-től látogatható a Katonahőseink nagy pillanatai című kiállítás Felsőzsolcán, ahol az érdeklődők betekintést nyerhetnek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint az első és második világháború fontosabb eseményeibe.

Több szempontból is különleges időpontra esett a Magyar Honvédség 4. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda által szervezett kiállítás megnyitója, hiszen azon túl, hogy november 4-én emlékezünk az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésére és az ezt követő megtorlások áldozataira, ebben az évben ünnepli Felsőzsolca a győztes Zsolcai Csata 175. évfordulóját is.
Az eseményen Szarka Tamás, Felsőzsolca Város polgármestere köszöntötte a megjelenteket, majd beszédében megköszönte a Zsolcai Csata 175. jubileumának méltó megünneplésében résztvevők munkáját, és kiemelte a felsőzsolcai győztes csata jelentőségét, amire joggal lehetnek büszkék a település lakói mind a mai napig.
– Végig nézve és elolvasva a történeteket én azt gondolom, hogy ez egy kincs, amit mi itt kaptunk, hiszen ezzel a kiállítással gazdagabb lett Felsőzsolca.  Hálásak vagyunk azért, hogy vannak ilyen lokálpatrióták, mint Rácz Péter százados és Kádas László ezredes, akik nagyban hozzájárultak a Zsolcai Csata 175. jubileumának méltó megünnepléséhez, és köszönjük az áldozatos munkát Bukta László törzszászlósnak, aki kutatásaiból létrehozta ezt a kiállítási anyagot.

Ezt követően Rácz Péter tartalékos százados, a 4. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda beosztott tisztje ismertette a tárlattal kapcsolatos legfontosabb információkat, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a felnőtt érdeklődők mellett – rendhagyó történelem óra keretében – diákcsoportok is megfordulnak majd a kiállítóteremben.
A Magyar Honvédségnek van egy társadalmi felelősségvállalás képe, identitást építünk. A katonahősök egy bizonyos történelmi korszakban nem szerepelhettek úgy a köztudatban, ahogyan az elvárható, de ma már teljesen másképp látjuk. És a fiatal korosztály számára – mivel a Magyar Honvédségnek van nevelő munkája is -, kötelességünk megmutatni azoknak az embereknek az életét, életútját, akikre méltán lehetünk büszkék.
Beszédét követően a három történelmi eseményt felölelő, rövid bemutatót hallgatott meg a közönség az adott korról a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Huszár és Lovas Hagyományőrző Egyesület, a Tízes Honvédek és az Egri Honvéd Hagyományőrző Csoport képviselőitől, így átfogóbb képet kapva az akkor használt fegyverekről és katonai viseletről is.

A magángyűjteményekbe tartozó korhű eszközöket, valamint a Bukta László törzszászlós által összeállított látványos tablókat és térképeket felvonultató kiállítás 2024. december 2. napjáig látogatható a Felsőzsolcai Közösségi Ház és Városi Könyvtár nyitvatartási idejében, ahová szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt.